Hemoroid (Basur) Hastalığı

Toplumda en sık görülen makat hastalıklarından birisi Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur olarak bilinmektedir. Ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkan bu hastalık genetik olmasına karşın alınacak basit önlemlerle önüne geçilebilmektedir. Ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden birisi kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma yanı sıra normal doğum yapan kadınların ıkınması gösterilmektedir. İç ve dış olarak ikiye ayrılı. İç Basur ayrıca kendi içerisinde 4 farklı dereceye kadar ilerlemektedir. Şimdi dilerseniz hastalığın nedenleri, belirtileri, ve korunma yönünde atılacak adımları ele alalım.


Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Yetişkinlerde daha çok iç hemoroid görülmektedir. Makat iç kısmında 2-3 cm yukarısında bulunan toplardamarın genişlemesi olup, asıl sorun damarın genişlemesi değilde o damarların etrafını saran sağlam bağ dokusunun gevşemesi diyebiliriz. İçi kirli kan ile dolu olan damarlar hacimsel olarak genişledikçe hastalığın derecesi artmakta olup, bir noktadan (3. derece) sonrası basur memesi (toplardamar) makat dışına çıkmaktadır. Son evrede ise meme sürekli anüs dışında durmaktadır.

Kabızlık Evet arkadaşlar makat hastalıklarına en çok neden olan sorunlardan birisi kabızlık olup, maalesef ülkemizde insanlar kabızlığı çok fazla sorun olarak görmüyor. Oysaki doğrudan yada dolaylı olarak başta Hemoroid olmak üzere aynı zamanda Anal Fissur hastalığı nedenidir. Hemoroid hastalarında kabızlık dolaylı bir neden olup, kişi kabız kaldığında tuvalette daha uzun süre geçirmektedir. Geçirdiği bu süreçte genelde insanlar rahatlayabilmek için ıkınma ihtiyacı duyarlar maalesef bu doğru bir yöntem olmayıp, kabızlığı önleyici uygulamalar önerilir. Ikınma bir noktadan sonra makat iç kısmında bulunan toplardamarların genişlemesi etrafındaki bağ dokularının gevşemesine neden olmaktadır.

Normal Doğum Özellikle doğum yapan kadınlarda doğum sonrası makat kanaması sık görülen bir durum olup, bunun nedeni genelde İç Hemoroid olmaktadır. Yukarıdaki gibi sorun yine ıkınma olup, normal doğum yapan anne adayları doğum esnasında bebeğin anne rahminden çıkabilmesi için ıkınması gerekir. Buda %100 olmasa bile basura neden olmaktadır. Tabii ki normal doğum bebek ve anne sağlığı için önerilen bir yöntemdir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?Dışkılama Esnasında Kanama İç hemoroid hastalığında ilk belirti olarak kişinin makat kanamasına dikkat edilir. Genelde dışkılama esnasında görülen bu durum ağrı, yanma vs gibi şikayetlere neden olmaz. Kanama esnasında dayanılması zor bir can yanması oluyorsa burada sorun basur değilde Anal Fissur olmaktadır.

Makat İç / Dış Kısmında Meme İlk olarak makat kanaması ile başlayan sorun 2. evresinde ise toplardamar genişlemesine bağlı olarak meme oluşumuna neden olacaktır. Kanama şikayeti yine devam edecektir. Ortaya çıkan bu meme hastalığın durumuna göre makat dışına çıkabilmektedir. Üçüncü seviye olması halinde bu meme dışkılama esnasında makat dışına çıkar ve genelde kendiliğinden içeri girmektedir. Girmemesi halinde kişi parmağı ile içeri sokması gerekir. Dördüncü derece olması halinde ise bu memeler sürekli anüs dışında durmaktadır. Yani söylemek istediğim hastalık kolayca anlaşılmaktadır. İnsanlar utanması nedeniyle tedavileri sürekli ertelenmektedir.

Ağrı  Aslına bakarsanız basur hastalığı en ağrısız hastalıklar arasında yer almakta fakat yukarıda belirttiğim meme makat dış kısmına çıkıp, içeri girmemesi halinde boğulmaya neden olmaktadır. Tromboze hemoroid yada basur boğulması denilen bu durum 1 haftası çok şiddetli sonraki 2-3 hafta ise daha hafif bir ağrıya neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu ağrıyı hafifletmek için uyuşturucu etkisi bulunan Rectoderm Krem ve oturma banyosundan yararlanabilirsiniz. Aynı sıkıntıyı tekrar yaşamamak için mutlaka tedavi olmanız gerekir.

Kaşıntı Hemoroid belirtileri hususunda sok aktaracağım kaşıntı olup, özellikle bu duruma dış basur ve dışarıda olan memeler neden olmaktadır. Fakat en önemli husus ise makat kaşıntısına deri problemleri neden olmaktadır. Bir çok insan doktora hemoroid şüphesi ile gelmekte fakat Anal Dermatit yani mayasıl teşhisi konmaktadır. 

Basur Nasıl Geçer?

Sorunun yapısı, nedenleri ve belirtilerini aktarmaya çalıştım, şimdi ise bu sorundan nasıl kurtulacağımızı ele almak istiyorum. Öncelikle her zaman olduğu gibi bilimsellikten yana olmalıyız. Olaya bu şekilde bakarsak ilk yapmamız gereken işlem mutlaka bir doktora gitmek, muayene olmak gerekecektir. Çünkü bizim tahminlerimizle olacak iş değildir.

Hemoroid İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmek Gerekir?
İnsanların en çok sorduğu sorulardan biride hangi doktora yada bölüme gidilmesi yönünde olmaktadır. Burada genelde dahiliye ön plana çıksa da çok fazla doğru bir seçim olmamaktadır. Çünkü hemoroid teşhis ve tedavisi için özellikle Genel Cerrahi alanında eğitim almış olan Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına gitmek gerekir.


Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evet arkadaşlar doktora ne kadar erken gelirseniz o kadar şanslı sayılırsınız. Erken gelmekten kastım sabah erken gelmek değil, hastalığın erken evresinde gelmenizdir. Çünkü her aşamada tedavisi farklı olup, bir noktadan sonra tek seçenek ameliyat olmaktadır.

Erken Teşhiste (Krem ve Fitil) Tedavi Edicidir
Birinci derece yani makatta kanama problemi görüldüğü anda doktora başvurmanız halinde sadece 5 dakika sürecek lazer tedavisi ile sağlığınıza kavuşursunuz. Kanama olmaması halinde ise krem ve fitil gibi ilaçlar işinizi görür. İkinci ve üçüncü derece olması halinde ise Rubber Band Ligation dediğimiz halk arasında lastikle Boğma Yöntemi olarak bilinir. Bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 4. Derece basur hastalarında ise genelde ameliyat gerekmekte olup, burada da en gelişmiş tekniklerden birisi THD uygulanmaktadır.

""

Bizi Facebook'da Takip Edin..