Varis Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Variste temel sorun ana toplardamarların kapaklarının yetersizliği ve toplardamarların genişlemesidir. Varisi engellemek, toplardamar kapak yetersizliğini gidermek ya da toplardamar duvarını güçlendirmekle mümkün olabilir. 

Bir çok kaynakta bazı besinlerin varise iyi geldiği, damar duvarını güçlendirdiği belirtilmektedir. Ancak bilimsel olarak varise iyi gelecek, varisi iyileştirecek bir besin türü yoktur. 
Sadece at kestanesi ekstresinden yapılan bazı ilaçların varisi değil ancak varisten kaynaklanan bazı yakınmaları (ağrı, yorgunluk ve gece krampları gibi) azalttığını biliyoruz. Varis için kullandığımız ilaçlar da genellike varise faydalı değildir ancak varisin oluşturduğu şikayetleri giderebilir ya da azaltabilir. 
Yine de bir çok sağlık sorunumuzda olduğu gibi doğal ve güzel beslenmenin varise hiç bir zararı olmayacaktır. Bunlar katkı maddesi olmayan, mümkünse doğal ortamında yetişmiş besinler olmalıdır. Her ne kadar üzüm suyu, şalgam, kereviz ya da kestanenin varise iyi geldiği söylense de bilimsel olarak bunların varise kesin olan bir faydası yoktur. Ama hepsinin doğal besinler olduğunu ve her zaman zevkle tüketebileceğimizi unutmamak gerekir.   

Bizi Facebook'da Takip Edin..