Varis Nedir ?

Varis, kelime olarak bir toplardamarın genişlemesi ve kıvrıntılı bir şekil almasıdır. Yani gözle gördüğümüz varisler aslında eskiden normal olan toplar damarlardır. Hastalıkla belirgin büyür, şekil değiştirir ve artık normal görevini yerine getiremez;  insana zarar vermeye başlayabilir.

Bacaklarda görünen varis bir toplardamar hastalığıdır. Toplumda son derece sıktır. Varisleri gözle görebilir ve büyük olanları parmakla hissedebiliriz. Yani tanı koymak son derece kolaydır. 
Varis çoğu kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da, aslında bacaklarda ağrı, yorgunluk, yanma, kramp, ayak bileğinde şişlik gibi yakınmalar yaparak insanın hayat kalitesini bozabilir. Büyük varisler seyrek olarak pıhtılaşabilir, kanayabilir ya da çok uzun zamandan beri varsa ayak bileğinde yaralar oluşturabilir. Böyle durumlarda tedavi edilmesi gerekir.  

Varis kimlerde görülür?

Bacak varisleri herkeste görülebilir, ancak bazı insanlarda daha sıktır. 
Varis şu kişilerde daha sık görülür: 

Ailesinde varis olanlarda (kalıtımla geçer)

Kadınlarda

Doğum yapmış olanlarda (özellikle 2 ve daha fazla doğum yapmış olanlarda ) 

Kilolu insanlarda (özellikle bayanlarda)

İşi gereği uzun süre ayakta kalan (öğretmenler gibi) ya da uzun süre oturanlarda  daha sık görülür.

Varis doğuştan gelen bir hastalık mıdır?

  Variste kalıtım etkisi vardır. Ailenizde anan baba ya da kardeşlerde varis varsa, sizde varis olma ihtimali artar, ancak sizde de mutlaka varis olacak anlamına gelmez. Aynı şekilde ailenizde herhangi birinde varis olmasa da sizde varis olabilir. Varis tedavisi yaptığımız hastalarımızın yaklaşık yarısında birinci derece akrabalarda varis var, geri kalanında ise yoktur. 

Varis gelişmiş toplumlarda daha sık görülür. Afrika ya da Asya'nın az gelişmiş toplumlarında daha az görünür.
Gelişmiş ülkelerde daha sık görülme sebebinin yürüme gibi bacak hareketlerini azaltan, daha çok oturup ayakta kalmamıza yol açan yaşam tarzı olduğu düşünülüyor.  

 

Bizi Facebook'da Takip Edin..