Klima Sağlığınızı Etkiliyor

Yaz aylarının gelip sıcakların artmasıyla birlikte klima kullanımı da artıyor, klima kullanımında aşırıya kaçıldığında çok ciddi sağlık problemleri ile sonuçlanıyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

İnsan sağlığı için ideal sıcaklığın 20-25ºC ve ideal nemin %45-60 olması gereklidir. Alerjik rinitli hastalar çevresel faktörlerden en fazla etkilenen hasta grubudur. Alerjik rinitli hastaların olduğu ortamlardaki klimalar düzenli bakımda olmalı ve muhakkak HEPA filtreli klimalar kullanılmalıdır. Bakımsız klimalarda yerleşen akarlar direk alerjiye sebep olur. Yine burun tıkanıklığı ile başlayan süreç uzadığı taktirde gün içinde burunda kabuklanma ve ardından kanamalar kaçınılmaz olur.
Klima esintisi yüze doğru gelir ve uzun sürerse yüz felcine sebebiyet verebilir ki, dikkatli olunması gereken bir durumdur. Yüz mimik kaslarının hareketlerini kontrol eden yüz siniri yanağa doğru yüzeyleşir. Buda dış etkilere açık hale gelmesine sebep olur. Soğuk hava, cam açık araç seyahati, klima ve bazı virüsler bu siniri etkileyerek yüz felci tablosuna yol açar. Zaman içinde geçen bir durum olmakla beraber, görsel olarak hepimizi çok rahatsız edecek bir hastalıktır.

Bunların sonucunda korunma amaçlı olarak klima kullanırken direkt klima rüzgârına maruz kalınmamalı, karşısında oturulmamalı ve klima yeri bunlar göz önüne alınarak belirlenmelidir. Klimalar belirli zaman aralıklarıyla ısısı yavaş yavaş düşürülerek kullanılmalıdır. 
  
"

Bizi Facebook'da Takip Edin..